Erasmus+ για το 13ο Δημοτικό Σχολείο

cropped-erasmus-Το 13ο Δημοτικό σχολείο Λάρισας έχοντας ως στόχο την ενίσχυση της ευρωπαϊκής του διάστασης και τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας μέσω της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του, συμμετείχε στο πρόγραμμα Erasmus+/ Δράση  ΚΑ1- Κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης.

(Πηγή εικόνας: comenius-exchange.eu)

Σπήλαιο Θεόπετρας-Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων

diorama-meteoraΈνα ταξίδι στο χρόνο ήταν το ταξίδι μας?από το σήμερα στο μακρινό χθες?Την Τρίτη 12-4-2016 τα παιδιά της Τρίτης τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στη Καλαμπάκα και είδαν από κοντά τα πιο γνωστά αλλά και τα πιο σπάνια είδη ζώων και φυτών της χώρας μας, όπως και κάποια που είναι προς εξαφάνιση. Πολύχρωμα μανιτάρια ?ακίνδυνα κι επικίνδυνα- τα οδηγούν στα μονοπάτια του παρελθόντος, πλάι στο σπήλαιο της Θεόπετρας?

(Πηγή φωτό: http://trikkipress.gr)

Από τη γιορτή μας για την 25η Μαρτίου

icon

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή του Σχολείου μας για την 25η Μαρτίου. Τη γιορτή διοργάνωσε η Δ? Δημοτικού, ενώ συμμετείχαν και μαθητές από την Ε? και Δ? στην ορχήστρα. Ευχάριστη έκπληξη τα τραγούδια που ερμήνευσε τόσο η χορωδία, αλλά και οι μικροί εκκολαπτόμενοι τραγουδιστές και τραγουδίστριες…