Αρωματικά-φαρμακευτικά φυτά

aromatikaΤρεις εκπαιδευτικοί της Παιδαγωγικής Ομάδας του Κ.Π.Ε. παρουσίασαν στους μαθητές της Α? τάξης του Σχολείου μας το πρόγραμμα «Αρωματικά-Φαρμακευτικά φυτά». Η παρουσίαση έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και τα παιδιά συμμετείχαν με πολύ ενδιαφέρον σε όλες τις δράσεις, όπως γνωριμία και επαφή με τα φυτά και παιχνίδια. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία όπου αναμένεται και η συνέχεια το Μάιο στο μικρό μονοπάτι του Μεταξοχωρίου.

Συντάκτες: Οι εκπαιδευτικοί της Α? τάξης

(Πηγή εικόνας: www.dasarxeio.com)

Η τσικνοπέμπτη…

asterix5Μια ευχάριστη έκπληξη ετοίμασε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στους μαθητές του Σχολείου μας την Τσικνοπέμπτη… Στην αυλή του Σχολείου στήθηκε γλέντι στο κλίμα και στο πνεύμα της μέρας. Σουβλάκια φρεσκοψημμένα από μέλη του Συλλόγου, μουσική, χορός, μασκαρέματα και αποκριάτικα παιχνίδια… Όλοι, μικροί και μεγάλοι, πέρασαν πολύ ωραία…