ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+

received_315964904055984Στην αίθουσα εκδηλώσεων του 13ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, την Τρίτη 21 Ιουνίου 2022, πραγματοποιήθηκε ημερίδα με σκοπό τη διάχυση και κοινοποίηση των αποτελεσμάτων τα οποία προέκυψαν από την υλοποίηση προγράμματος Erasmus+.

Συγκεκριμένα τέσσερις εκπαιδευτικοί του σχολείου, οι κες Βασιλειάδου Γεσθημανή (Αγγλικός), Καραφέρια Μαρία (Δασκάλα), Κωστοπούλου Βασιλική (Μουσικός) και Ντέρκου Πολυξένη (Δασκάλα του Τμήματος Ένταξης) υλοποίησαν ισάριθμες κινητικότητες στη Βιέννη της Αυστρίας, από 15 έως και 21 Μαΐου 2022, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+/Δράση KA1 με κωδικό 2020-1-EL01-KA101-077918 και τίτλο «Νευροεπιστήμες και Coaching στην Εκπαίδευση».

Στην εκδήλωση διάχυσης των αποτελεσμάτων οι ομιλήτριες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και τις εμπειρίες τους κατά τη διάρκεια της υλοποίησης των κινητικοτήτων. Η κ. Βασιλική Κωστοπούλου, ως πρώτη εισηγήτρια, παρουσίασε την έννοια της Νευροεπιστήμης, τη σχέση της με την εκπαίδευση και ανέλυσε τη «Μουσική Μνημονική». Έπειτα η κ. Γεσθημανή Βασιλειάδου, αφού μίλησε για το έργο του Augusto Boal και συνακόλουθα την έννοια και το ρόλο του «Θεάτρου των καταπιεσμένων», προχώρησε σε επίδειξη ορισμένων πρακτικών αυτού. Στη συνέχεια η κ. Πολυξένη Ντέρκου προσέγγισε τη θεωρία της Ενεργής Μάθησης μεταφέροντας τα θετικά στοιχεία της διαδραστικής μάθησης καθώς και τη σχέση-επίδραση των νευροδιαβιβαστών στη διαδικασία της μάθησης. Τέλος η κ. Μαρία Καραφέρια , μέσω δραστηριοτήτων, παρουσίασε τόσο τις βασικές λειτουργίες του Coaching-Προπονητικής στην εκπαίδευση όσο και των χαρακτηριστικών που πρέπει να διέπουν έναν/μία coach.

Την εκδήλωση ολοκλήρωσε ο διευθυντής του σχολείου κ. Γιώργος Ζαχαριάδης τονίζοντας τον κομβικό ρόλο της διάχυσης των αποτελεσμάτων ως ουσιώδες τμήμα της διαδικασίας υλοποίησης παρόμοιων προγραμμάτων, τα οποία εμπλουτίζουν την παιδαγωγική διαδικασία και ταυτόχρονα λειτουργούν πολλαπλασιαστικά  με στόχο την εμπλοκή/συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε παρόμοια προγράμματα.

IMG_20220621_095010IMG_20220621_095028