ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η αναπηρία είναι μια κοινωνική πραγματικότητα και όχι μια λέξη που μας φοβίζει. Με αφορμή, λοιπόν, την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκέμβρη) στο σχολείο μας, την Παρασκευή 2/12 και την Δευτέρα 5/12, πραγματοποιήσαμε δράσεις με στόχο να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές όλων των τάξεων για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.

Μέσα από παιχνίδια ρόλων και βιωματική προσέγγιση επιχειρήσαμε να καλλιεργήσουμε τις έννοιες της ενσυναίσθησης και του σεβασμού των ατόμων με αναπηρία, αλλά και να υπογραμμίσουμε την αναγκαιότητα διασφάλισης ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση.

Πιο συγκεκριμένα οι δράσεις χωρίστηκαν στους εξής σταθμούς με βάση το είδος της αναπηρίας:

• 1ος ΣΤΑΘΜΟΣ – ΕΙΣΑΓΩΓΗ

1

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΑΥΤΙΣΜΟΥ- ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ

2

• 2ος ΣΤΑΘΜΟΣ – ΚΩΦΩΣΗ

3

ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ- ΚΑΡΤΕΛΕΣ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΣΤΗ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

4

• 3ος ΣΤΑΘΜΟΣ – ΚΙΝΗΣΗ

5

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΙΝΗΣΗΣ

• Κινούμαι σε χώρους με εμπόδια → Αδρή κινητικότητα
  • Πραγματοποιώ ασκήσεις με καλτσάκια στα χέρια → Λεπτή κινητικότητα

6

• 4ος ΣΤΑΘΜΟΣ – ΟΡΑΣΗ

7

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΟΡΑΣΗΣ

• Ακολουθώ τον ήχο της μπάλας με κουδουνάκι έχοντας κλειστά μάτια.
  • Κινούμαι με κλειστά μάτια, χρησιμοποιώντας το μπαστούνι.
  • Γίνομαι βοηθός- συνοδός

8

• ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ- ΚΟΛΑΖ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΙΝΕΛΟ ΜΕ ΤΟ ΣΤΌΜΑ!!!

9

10

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των ειδικών παιδαγωγών του σχολείου και υλοποιήθηκε από τις εκπαιδευτικούς του Τμήματος Ένταξης (κ.κ. Ντέρκου Πολυξένη και Βλαχάκη Γιάννα), της Παράλληλης Στήριξης (Μπαρμπούτη- Νάκα Ανδρονίκη, Μπουντίνα Ευαγγελία, Παιδή Μαρία και Χρυσικού Νίκη), το Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (Μωυσή- Ζωή Σωτηρία), τη Σχολική Νοσηλεύτρια (Μαμούδη Βασιλική- Ειρήνη) και την Εικαστικό του σχολείου (Θεοδώρου Ευαγγελία) και πλαισιώθηκε από τη συνδρομή όλων των εκπαιδευτικών.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ

Την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022, η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας, στα πλαίσια του θεσμού του «Αστυνομικού της Γειτονιάς», ενημερώθηκε από εντεταλμένο κλιμάκιο, μέσα από παρουσιάσεις, βίντεο και καθημερινά παραδείγματα, για σύγχρονα και επίκαιρα ζητήματα που άπτονται της ψυχοσωματική ασφάλειας παιδιών αυτής της ηλικίας. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή τόσο με τους ποικίλους κινδύνους που ελλοχεύουν όσο και με τους πλέον ενδεδειγμένους τρόπους αντίδρασης ανά περίπτωση. Συγκεκριμένα η ενημέρωση αφορούσε σε:

α) Γενικές συμβουλές για ανηλίκους

β) Τροχαία-Οδική ασφάλεια

γ) Κίνδυνοι από τη χρήση του διαδικτύου.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αστυνομικό Διευθυντή κ. Νικολόπουλο Γεώργιο καθώς και στους κ.κ. Μπότα Παναγιώτη, Γκιούρκη Κωνσταντίνο και Μιχαλίτση Γεώργιο για την άψογη οργάνωση και παρουσίαση αυτής της ενημερωτικής εκδήλωσης.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Ε ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ

7Την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022, η Ε΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καλαμπάκα Τρικάλων και στα Μετέωρα με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων κ.κ. Κουτίνα Κλεοπάτρας, Χρυσικού Νίκης, Γκανάκα Γεωργίας, Μπουντίνα Ευαγγελίας και Αντωνίου Ελένης.

Πιο συγκεκριμένα, αρχικά, τα παιδιά επισκεφτήκανε το Μουσείο Ελληνικής Παιδείας, όπου εξοικειώθηκαν με τα εποπτικά μέσα του Μουσείου που σχετίζονταν με την εκπαίδευση πολλών δεκαετιών πριν. Τα εκθέματα αφορούσαν παλαιότερα σχολικά είδη και εγχειρίδια καθώς και παιχνίδια. Στο τέλος της ξενάγησης, προβλήθηκε ένα ιδιαίτερο βίντεο του 1928 για την ανάβαση μοναχού με δίχτυ στο Μοναστήρι.

Εν συνεχεία, οι μικροί μαθητές μεταβήκανε στην Ι.Μ. Αγίου Στεφάνου, όπου ενημερώθηκαν αναφορικά με τους βίους του Αγίου Στεφάνου και του Αγίου Χαραλάμπους και πήραν πληροφορίες σχετικά με την ιστορία του Μοναστηριού.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Δ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ

4Την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022, η Δ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καλαμπάκα Τρικάλων και στα Μετέωρα με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων κ.κ. Ασημακόπουλου Παναγιώτη, Παιδή Μαρίας, Κομπογιαννόπουλου Χρήστου και Αμπεριάδου Ειρήνης.

Στην Καλαμπάκα Τρικάλων τα παιδιά επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μανιταριών, όπου μέσα από τις πλούσιες συλλογές πτηνών και θηλαστικών γνώρισαν τόσο το φυσικό τους περιβάλλον όσο και πτυχές της διαβίωσής τους σε αυτό. Στο Μουσείο Μανιταριών, το πρώτο από το είδος του στην Ελλάδα, με τον πρωτότυπο τρόπο παρουσίασης που έχει επιλεγεί, οι μικροί μαθητές ήρθαν σε επαφή τόσο με τα στάδια ανάπτυξης των μανιταριών όσο και με τα οικοσυστήματα όπου αυτά διαβιούν.

Στη συνέχεια τα παιδιά μεταβήκανε στην Ι.Μ. Αγίου Στεφάνου, όπου ενημερώθηκαν αναφορικά με τους βίους του Αγίου Στεφάνου και του Αγίου Χαραλάμπους καθώς και την ιστορία του Μοναστηριού.